Tematem spotkania będzie ruch Huti w Jemenie. Wywołana przez nich rewolucja to poważny konflikt o władzę i kontrolę w tym państwie.
Jak się to wszystko zaczęło? Jakie są podłoża konfliktu? Na ile jest to konflikt wywołany różnicami religijnymi sunnizmu i szyizmu? Czy możemy to traktować jako konflikt między lokalnymi mocarstwami – Iranem i Arabią Saudyjską? Czy Huti mają szansę na zwyciężenie w konflikcie? Jak obecna sytuacja przypomina wojn...ę domową z 1994?
Odpowiedzieć na zarówno powyższe jak i trapiące was pytania i wątpliwości postarają się odpowiedzieć doskonale do tego przygotowani eksperci:
Ambasador Krzysztof Płomiński – były ambasador Polski w Iraku i Arabii Saudyjskiej, członek specjalistycznych stowarzyszeń europejskich i bliskowschodnich, wykładowca akademicki, autor publikacji poświęconych problemom polityki i rozwoju Bliskiego Wschodu i Afryki.
Nagmeldin Karamalla – pochodzący z Sudanu, poeta, tłumacz, pisarz, analityk ekonomiczny, mieszkający w Polsce od 1998 roku. Jeden z trzech członków Komitetu Rzecznikowskiego Afrykańskiej Społeczności w Polsce, także członek zarządu Polsko-Sudańskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Współpracy i Przyjaźni "Nil-Wisła".
Mgr Adam Rogoda – doktorant Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej, autor publikacji poświęconych Bliskiemu Wschodowi, w szczególności Iranowi.
Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski - Prorektor ds. dydaktyki i studentów oraz Kierownik Katedry Studiów Politycznych SGH. Ponadto członek Rady Naukowej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH, członek Rady Programowej Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Światowe Poniedziałki to sztandarowy projekt SKN Spraw Zagranicznych, który daje możliwość poszerzenia swojej wiedzy i konfrontacji poglądów w zakresie bieżących zagadnień społeczno-polityczno-ekono
0 komentarze:
Prześlij komentarz